Komputer silnika

sterownik silnikaZasadniczym powodem wprowadzenia elektroniki komputerowej do samochodów była chęć ograniczenia emisji spalin oraz ułatwienie wykonywania ewentualnych napraw. W drugim przypadku opinie są jednak raczej dość podzielone i niejednoznacznie brzmiące. Faktem jest, że dzięki zastosowaniu tego urządzenia w samochodzie odszukanie jakiejkolwiek usterki staje się dużo szybsze i łatwiejsze. Naturalnie pod warunkiem, że osoba podejmująca się naprawy dysponuje odpowiednią wiedzą, doświadczeniem oraz narzędziami pozwalającymi na odczyt komputera.

Główne zastosowanie tego urządzenia obejmuje układ napędowy i kontrole parametrów pracy silnika. Jego zadaniem jest sterowanie najważniejszymi funkcjami silnika począwszy od zapłonu umożliwiającego rozruch samochodu, poprzez wtrysk paliwa, skończywszy na filtrach. Analizując informacje pobrane z wielu podzespołów auta w sposób jednoczesny, komputer silnika dobiera właściwe proporcje odpowiedniej dawki paliwa oraz ilości zasysanego powietrza.
Oczywiście żeby mógł on sprawnie funkcjonować w aucie, wymagane jest przede wszystkim źródło zasilania, którym jest naturalnie instalacja samochodowa. Urządzenie zostało tak zaprojektowane i wykonane, że jest w pełni odporne na wstrząsy i różnego rodzaju wibracje podczas jazdy oraz na wilgoć. Komputer samochodowy jest najczęściej niewielką płaską skrzyneczką, w której znajduje się procesor, pamięć i właściwe oprogramowanie oraz całe mnóstwo różnego rodzaju sterowników odpowiedzialnych za pracę wielu układów znajdujących się w aucie.

Komputer silnika

Jak w każdego takiego rodzaju urządzeniu tak też i w przypadku komputera samochodowego wskazane jest zachowanie szczególnie dużej ostrożności podczas usuwania usterek i wykonywania napraw. Dotyczy to w głównej mierze potrzeby zastosowania zgrzewarek i innych urządzeń mogących powodować przepięcia. W celu niedopuszczenia do uszkodzenia komputera najlepiej, gdy zostanie on odłączony od akumulatora. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku potrzeby naładowania akumulatora, gdzie także wymagane jest odłączenie tego elementu od instalacji auta.

Szukasz komputera silnika do swojego auta? Zobacz tutaj http://www.auto24parts.com/pl/c/KOMPUTER-SILNIKA/81