Licznik

LicznikZazwyczaj w zależności od tego jak nowoczesnego rodzaju posiadamy samochód, jego tablica rozdzielcza jest naszpikowana różnego rodzaju czujnikami i czytnikami aktualnego stanu pojazdu. Każdy z czujników ukazuje zazwyczaj zagrożenie lub awaryjne działanie pewnego podzespołu, informuje nas również o tym, że powinniśmy się zgłosić do stacji diagnostycznej w celu uzupełnienia lub całkowitej wymiany pewnego elementu. Każda tablica rozdzielcza może się zazwyczaj w pewnym stopniu różnić pomiędzy sobą z tym, że każda z nich ma jeden wspólny element – licznik znany również, jako prędkościomierz.

Licznik

Brak licznika uniemożliwia bezpieczne i co ważniejsze zgodne z prawem poruszanie się po wszystkich drogach. To właśnie dzięki niemu możemy sprawdzać, z jaką prędkością porusza się prowadzony przez nas samochód. Zasada działania nowoczesnego licznika polega na przekształceniu obrotów mechanicznych wału napędowego na impuls elektryczny.  W przypadku starszych pojazdów została zastosowana giętka linka obracająca się w korpusie. Za pomocą linki poruszała się wskazówka licznika ukazując tym samym prędkość, z jaką porusza się nasz samochód. Wszystkie tego rodzaju liczniki potrzebują właściwej kalibracji, która często zostaje wykonana w ten sposób, że pokazuje nieco większą prędkość niż ta w rzeczywistości. Ma to na celu oczywiście potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa osób poruszających się pojazdem, gdyż zapobiega to przekraczaniu pewnej dozwolonej prędkości. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku końcówka prędkościomierza znajduje się na tylnej części wału napędowego. W przypadku licznika elektronicznego jego wskazania są nam przedstawiane przez impuls wędrujący do komputera gdzie zostaje przekształcony w postać cyfrową.
Wpływ na dokładność obrazu prędkościomierza czy też stan wskazówek licznika znajdującego się w naszym aucie miewa również stan ciśnienia powietrza znajdującego się w kołach samochodu. Przy okazji warto w tym miejscu nadmienić, że zbyt niskie ciśnienie powietrza przyczynia się do szybszego zużywania się opon oraz większego zużycia paliwa. Szukasz używanego licznika do swojego auta? Zerknij do tego sklepu http://www.auto24parts.com/pl/c/LICZNIK/82