Przepustnica powietrza

Przepustnica powietrzaPrzepustnica jest jednym z typowych elementów, w który został wyposażony każdy silnik samochodowy. Jej podstawowym zadaniem jest naturalnie dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do silnika. Nieco dokładniej chcąc to ująć, to zadaniem tego elementu jest umiejętne czy też właściwe, odpowiednie dozowanie powietrza. Powietrze jest dozowane za pomocą specjalnej klapki znajdującej się w przepustnicy. Jej działanie polega na otwieraniu lub zamykaniu głównej dyszy czy też gardzieli tego elementu. Ustawienie klapki pionowo daje gwarancję swobodnego przepływu pewnej ilości powietrza, co przyczynia się do zwiększenia prędkości samochodu. Zmniejszanie prędkości powoduje przymknięcie klapki znajdującej się w przepustnicy. Regulacja klapką odbywa się przy pomocy pedała gazu.

Przepustnica powietrza

W zależności od danego rodzaju rozwiązania, w samochodach znajduje się czy też może znajdować się przepustnica sterowana linkami lub w sposób elektroniczny. Systemy te zostały wprowadzone do produkcji i zastosowane w autach od 1986 roku i doskonale sprawdzają się po dzień dzisiejszy. Wprowadzenie i zastosowanie elektronicznego układu sterowania przepustnicą w doskonały sposób zastępuje cięgno mechaniczne. Cięgno umieszczone pomiędzy pedałem gazu a osią przepustnicy, dzięki któremu możemy zwalniać lub przyspieszać prowadzony pojazd. Najprościej, bowiem rzecz ujmując to właśnie dzięki klapkom znajdującym się w przepustnicy istnieje możliwość swobodnego sterowania prędkością pojazdu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że elektroniczny układ przyczynia się do zwiększonego komfortu prowadzenia auta w niego wyposażonego. Jej podstawową rolą jest sprawne sterowanie mocą silnika. Zastosowanie elektronicznego sterowania tym elementem pozwala także na zmniejszenie emitowania spalin.
Niewłaściwie działająca przepustnica może być przyczyną nierównej pracy silnika na biegu jałowym oraz zwiększonego zużycia paliwa. Może również przyczyniać się do słabych osiągów prędkości podczas wyprzedzania innego pojazdu, co przekłada się na bezpieczeństwo osób jadących pojazdem. Jeśli szukasz przepustnicy powietrza do swojego auta to zerknij na www.auto24parts.com