Sterownik wentylatorów

Sterownik wentylatorówW zależności od rodzaju i marki samochodu na jego wyposażeniu znajduje się kilka różnego rodzaju wentylatorów, które są zarządzane w odpowiedni sposób przez sterownik wentylatorów. Najbardziej znanymi i najczęściej używanymi wentylatorami w każdym aucie są oczywiście te wchodzące w skład układu chłodzenia i układu klimatyzacji. Zastosowanie sterownika ma za zadanie nadzorowanie pracy wentylatora oraz sygnalizowanie jego ewentualnych uszkodzeń lub usterek a co za tym idzie odczuwalne zmniejszenie jego wydajności pracy. Zmniejszona wydajność przekłada się oczywiście na pogorszenie komfortu jazdy oraz zagrożenie pracy silnika samochodu. Tak jest na przykład w przypadku wentylatora znajdującego się w układzie chłodzenia. Wentylator ten jest odpowiedzialny za to, żeby wszystkie elementy znajdujące się w układzie chłodzenia posiadały odpowiednią temperaturę. Wentylator nie może czy też raczej nie powinien dopuścić do sytuacji zbyt nadmiernego przegrzania elementów układu chłodzenia. Elementy te nie mogą być też zbyt zimne, dlatego też tak ważne jest właściwe sterowanie prace tego wentylatora. Jeżeli dojdzie do zakłóceń sterowania tym wentylatorem następstwa mogą być wręcz katastrofalne z przegrzaniem i długotrwałym unieruchomieniem silnika samochodu włącznie. Jednym słowem może dojść nawet do jego zniszczenia.

Sterownik wentylatorów

Podobnie jednak, może nieco mniej drastycznie, wygląda sytuacja w układzie klimatyzacji i wentylacji znajdującym się w naszym pojeździe. Niesprawny lub niewłaściwie działający wentylator w tym układzie potrafi również być dość dokuczliwy zwłaszcza podczas upalnego lata. Za właściwą pracę wentylatora znajdującego się w tym układzie odpowiedzialny jest również sprawnie działający sterownik. Jest on odpowiedzialny oczywiście również za pracę całego układu.

Jedynie sprawdzony i pochodzący z całkowicie wiarygodnych źródeł sterownik wentylatorów będzie w stanie zapewnić właściwą pracę tego elementu znajdującego się w naszym pojeździe. Jego wymiany lub naprawy powinniśmy również dokonywać w autoryzowanych stacjach obsługi lub w sprawdzonych auto ? serwisach.

Sterowniki wentylatorów do różnych aut znajdziesz tutaj http://auto24parts.com/pl/c/STEROWNIK-WENTYLATOROW/97